Kawa ziarnista – wady i zalety

Wielu ludzi na całym świecie swój dzień rozpoczyna od filiżanki mocnej kawy. Prawdą jest, że napój ten stał się nieodzowną częścią domowej spiżarki – sam jego zapach jest w stanie pobudzić i natchnąć do działania. Kawa jest nie tylko świetnym “pobudzaczem”, ale i doskonałym kompanem do spotkań prywatnych, długich rozmów albo po prostu umilania sobie długich godzin spędzanych w pracy. Jakie jeszcze są jej zalety, a z jakimi jej wadami musimy się liczyć spożywając ją?

Zalety spożywania kawy

Kawa ziarnista (https://www.bee.pl/9047-kawa-ziarnista) nie bez powodów uważana jest za jeden z najzdrowszych napojów (oczywiście po jej zmieleniu i zalaniu wodą) na świecie. Wszystko ze względu na szereg właściwości, którymi się odznacza, a które bardzo pozytywnie wpływają nie tylko na nasze zdrowie, ale i samopoczucie. Kawa:

  • poprawia nastrój – kawa zwiększa zawartość serotoniny i dopaminy w naszym organizmie; te z kolei są odpowiedzialne za nasz nastrój;
  • pomaga w spalaniu tłuszczu – kawa w znacznym stopniu (nawet o 20%) poprawia nasz metabolizm – spożywając ją możemy więc wspomóc proces odchudzania; jeżeli oczywiście zrezygnujemy z cukrów i innych dodatków często jej towarzyszących!
  • zawiera antyoksydanty – te wspomagają pracę układu krwionośnego, spowalniają starzenie i pozwalają na lepsze zwalczanie wybranych chorób;
  • chroni przed chorobami – kawa zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów, ale też chroni przed chorobą Parkinsona; udowodniono również, że znacznie zmniejsza ona ryzyko występowania chorób serca;
  • jest idealnym dodatkiem do treningów – kawa dostarcza mnóstwa energii – jest więc doskonała przed treningiem, na którym będziemy jej potrzebowali; działa również i po nim, redukując ewentualny ból mięśni.

Wady związane z kawą

Choć kawa niesie ze sobą dużo pozytywów, posiada też wady, większość z których pochodzi z nadmiernego jej spożywania. Większość zalet wspomnianych przez nas wcześniej pochodzi z badań przeprowadzanych przy umiarkowanym jej piciu – co dzieje się, gdy jej nadużywamy? Przede wszystkim mamy problemy z zaśnięciem. Często pojawia się u nas niepokój, a serce kołacze. Towarzyszą temu również efekty przeciwne do pozytywów przy powściągliwym jej spożywaniu – niemożność skupienia uwagi czy brak koncentracji.

Podsumowanie

Choć ze spożywaniem kawy wiąże się wiele dobrego, a sama w sobie jest w stanie w znacznym stopniu poprawić stan naszego zdrowia, należy bardzo uważać, aby po prostu jej nie nadużywać. Zbyt duże dostarczanie jej własnemu organizmowi jest bowiem w stanie wywołać efekt zupełnie przeciwny do zamierzonego.

Kawa zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com