Najpopularniejsze mity dotyczące kawy ziarnistej

Od czego rozpoczyna swój dzień przeważająca większość ludzi na całym świecie? Od filiżanki dobrej i mocnej kawy. Kawa ziarnista (również w postaci mielonej) już dawno temu stała się częścią życia każdego z nas – nie posiada jednak wyłącznie swoich zwolenników, a wiele osób krytykuje ją z różnych względów. W tym artykule postaramy się obalić wiele z najpopularniejszych mitów krążących właśnie wokół niej.

Kawa ziarnista – mity, które trzeba obalić

Tak długo, jak tylko istnieje kawa ziarnista, ludzie zastanawiają się, czy jej spożywanie jest zdrowe – i nie zawsze dochodzą do wniosków, które mogłyby zostać uznane za wiarygodne. Jakie mity królują wśród przeciwników tego napoju na całym świecie?

  • Kawa źle wpływa na trawienie – jest to bzdura. Jak bowiem udowodniono, kawa przyspiesza metabolizm (nawet o 20% przy jej regularnym stosowaniu, a nawet uchodzi za substancję wspomagającą odchudzanie (jeżeli spożywamy ją w formie pierwotnej, a zatem bez dodatku cukru i śmietanki);
  • Kawa odwadnia – jako że kawa składa się w większej swojej części z wody, tak naprawdę argument ten można z góry przekreślić – w jaki sposób bowiem można odwadniać organizm przez dostarczanie mu wody (nawet w nieco zmodyfikowanej postaci)? Prawdą jest, że kawa ma lekkie działanie moczopędne – sama w sobie jednak nie odwadnia.
  • Kawa uzależnia – uzależnienie polega na tym, że organizm domaga się dostarczania wybranej substancji, zazwyczaj w coraz większych ilościach; kawa ziarnista nie tylko nie wywołuje tego efektu, ale też nie pobudza tych części mózgu, którym przypisuje się odpowiedzialność za nałogi;
  • Kawa pogłębia choroby serca – jest wprost przeciwnie; kawie udowodniono pozytywny wpływ na serce, a regularne jej picie pozwala zredukować ryzyko chorób serca nawet o 20%.
    Jak widać na powyższych przykładach, nie wszystko to, co mówi się (i pisze) na temat kawy jest zgodne z rzeczywistością. Zanim zatem zacznie wierzyć się w słowa stawiające ten napój w negatywnym świetle należy zadać sobie pytanie, czy zostały one w jakikolwiek sposób udowodnione, na przykład badaniami naukowymi.

Podsumowanie

Nie taki diabeł straszny, jak go malują – chciałoby się powiedzieć. Nawet jeśli w Internecie i wśród ludzi rozpowszechniane są pewne informacje na temat negatywnego wpływu kawy ziarnistej na organizm człowieka, większość z nich jest najzwyczajniej w świecie nieprawdą. Podchodźmy więc do nich z przymrużeniem oka, pamiętając o niezliczonych plusach płynących z jej regularnego, choć oczywiście rozsądnego pod względem ilości spożywania.

Tło zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com